Jaký by byl svět bez kontroly? Controlling v praxi

Co vše je controlling? Není to jen korporátní výdobytek západního světa?

Tak to zjednodušíme na kontrolní prvky, které ve svém blízkém okolí pozorujeme:

  • Auto, řidič, dopravní předpisy fungují, jen neexistuje přístrojová deska a vy nevíte, kolik jedete, kolik máte paliva, …
  • Vaše tělo přestane dávat signál o tom, kdy má hlad nebo žízeň
  • Telefon vám nebude ukazovat, kolik mu zbývá baterie nebo jak silný má signál
  • GPS neukazuje, kde jste, jenom to jakou jste vybrali cílovou destinaci
  • Máte bankovní účet, přijde vám výplata, ale nemůžete se na něj podívat/připojit/není mobilní bankovnictví
  • Elektrické spotřebiče nemají indikaci toho, že jsou zapnuty/vypnuty
  • Kdo se nedívá ráno, když vychází z domu, do zrcadla?
Jaký by byl svět bez kontroly? Controlling v praxi

Kontrolní mechanismy,

které jsou všude kolem nás, a které každý den slouží k tomu, abychom se nezbláznili a aby nám indikovaly, že se něco děje, něco máme udělat jinak, nebo, že potřebujeme podpořit některou naši životní funkci.

Asi by nic z toho nebyl sám o sobě problém - vše by fungovalo dále - do prvního problému, o kterém bychom se díky zmíněným kontrolním mechanismům nedozvěděli a nebyli bychom schopni na něj reagovat.

  • Na jednu stranu může být skvělé necítit bolest - ale důsledkem je fatální poškození některé části našeho těla (tedy pokud i přes bolest jdeme dále)

Naprosto stejné je to ve firmách - dokud věci fungují, nikdo kontrolu ničeho nepotřebuje - primárním účelem je předejít fatálnějším poškozením.

Controlling se obecně snaží používat již ověřené principy, legislativu či jiné tzv. "Best practices" k tomu, aby se předcházelo komplexnějším problémům - tedy spoustu chyb, které poučily někoho před námi, můžeme zdarma využít.

Z toho následně vycházejí principy, které lidstvo obecněji posunuly k mnohem vyšší efektivitě a lepším výsledkům.

  • Controlling vašeho organizmu umožňuje, abyste vykonávali velmi přirozeně a plynule pohyby a procesy, které by při jejich opakovaném důsledném sledování (micromanagementu) neumožnily, abyste je dělali všechny.
  • Controlling automobilu umožňuje, abyste jezdili bez obavy, že je něco v nepořádku - to by se vám přeci rozsvítila kontrolka - jinak by to znamenalo před každou jízdou kontrolovat naprosto vše.
  • Controlling přístrojů ukazuje jejich stav baterie, jejich kondici, případně indikaci, že jsou zapnuty proto, abychom s nimi mohli bezpečně manipulovat bez opakované manuální kontroly všeho při jejich používání.

Zkuste si malý test:

  • Potřebuji, abyste teď mysleli na to, jak dýcháte …. Nádech, výdech, nádech, výdech … máte to? Nepřestávejte!
  • Teď začněte vnímat, jak vám tluče srdce - klidně si dejte prst na krční tepnu - buch buch, buch buch, buch buch …. máte to? Nepřestávejte
  • Teď zvedněte ruku, kterou si nekontrolujete tep a postupně se dotkněte své dlaně každým z prstů … ukazováček, prostředníček, prsteníček, malíček … máte to? Nepřestávejte
  • Teď zvedněte lehce pravou nohu od země a zakružte kotníkem - pomalu a uvědoměle - zaměřte se na to, abyste ten pohyb kotrolovali … máte to? Kružte dál
  • OK … kdo přestal dýchat?

Controlling pro firemní a obchodní procesy

je na tom stejně - je tu proto, aby umožnil kontrolované fungování všech aspektů chodu firmy - jinak by přestala dýchat.

Obecně lze prohlásit, že co mohu měřit, to mohu také řídit - opačně to tedy znamená, že co měřit nemohu, nelze řídit.

Kontrola je pak schopnost věci začínat, měnit a ukončovat.

Controlling je tedy kontrola nad firemními procesy - je to řízení změn - tedy řízení změn takové, kde víme, proč změny děláme, jaký mají efekt, a navrhujeme změny, které zlepšují chod naší firmy - s nulovým controllingem v podstatě měníme, co nás napadne, aniž bychom tušili, jaký bude výsledek - to neznamená, že nemůže být i dobrý.

100% kontrolních mechanismů je o datech - čím více, tím lépe, čím detailnější a kvalitnější, tím lépe.

Bohužel je také kvalita a množství dat stále do značné míry vázána na disciplínu jednotlivých pracovníků, kteří data poskytují - případně kontrolních mechanismů, které k tomu pracovníky vedou. Ani v moderní době A.I. se bez dat a vstupů od lidí neobejdeme.

Aktuální trendy digitalizace a automatizace jsou především o pomoci se zavedením kontrolních mechanismů a velmi značně snižují riziko fatálního poškození naší společnosti.

Přemýšlejte nad tím, až se znovu nadechnete a my vám s tím rádi pomůžeme.


call Potřebujete nás hned?

Volejte: +420 724 541 713

Piště: info@elixeum.com

house Najdete nás

Vavrečkova 5262, 760 01 Zlín


Po zanechání telefonního čísla se vám maximálně do 2 hodin ozveme. (Po - Pá: 08:00 - 16:30)

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.

Logo

Abychom se mohli před setkáním připravit a poradit Vám rychle jak a kde ušetřit, dejte si prosím práci a odpovězte nám na pár otázek. Plusové jsou důležité, základní povinné.